DV Sevnica-Boštanj

glava mobile

Delavnica senzorike vin

senzorika2019Člani društva z opravljenim tečajem senzorike vin smo 22. novembra obnovili svoje znanje. Srečali smo se v Boštanju, senzorično delavnico je vodila svetovalka za vinarstvo iz KGZ Novo mesto Ivanka Badovinac, tovrstno srečanje pa smo organizirali četrtič. Poskusili in analizirali smo 26 različnih vzorcev vin letnika 2019. Strinjali smo se, da je vinski letnik, ki ga kletarimo zahteven, specifičen, a kljub temu obetaven. To dokazuje tudi kakovost večine vzorcev zvrsti in sortnih vin. Strinjali smo se, da želimo takšne vzorce ocenjevati tudi na 38. društvenem ocenjevanju vin, ki je pred nami in bo organizirano v februarju naslednje leto.

V društvu vinogradnikov Sevnica-Boštanj smo sicer organizirali dva tečaja iz senzorike vin, prvega v letu 1998 in drugega leta 2012. Naše društvo je bilo prvo v Sloveniji ki je, vsaj po naših informacijah, organiziralo tovrsten tečaj. Strokovno izvedbo obeh smo zaupali strokovnjakom iz Biotehniške fakultete v Ljubljani. Med teoretičnim in praktičnim usposabljanjem smo se takrat naučili zaznavati različne note v vonju in okusu, vrednotiti obarvanost ter začutili celotno harmonijo vina, izvedeli smo, kako prepoznati različne bolezni in napake v vinu ter kako jih preprečiti ali odpraviti.

Delavnica, ki smo jo izvedli, je odlična priložnost za obnovo pridobljenega znanja in pridobitev novih praktičnih izkušenj.

Prijava pridelka letnika 2019

upravna-enota-sevnicaSkladno z zakonodajo smo pridelovalci grozdja in vina, do 20. novembra na svoji Upravni enoti dolžni prijaviti pridelek, in sicer:

• če obdelujemo 0,1 ha ali več vinograda,
  • če obdelujemo manj kot 0,1 ha vinograda in pridelek grozdja, mošta, vina oziroma drugih proizvodov tržimo.

Tudi pridelovalec (samostojni podjetnik, družba in zadruga) je dolžan podatke o kupljenem grozdju, moštu, neustekleničenem vinu in drugih proizvodih, namenjenim donegovanju, Upravni enoti prijaviti najpozneje 30 dni po nakupu, vendar pred nadaljnjo prodajo, razen nakupa pridelka grozdja, ki ga mora sporočiti najpozneje do 20. novembra.

Filter za vino

filterDruštvo že vrsto let razpolaga s ploščnim filtrom za filtracijo vin, s priborom (črpalka, cevi primerne dolžine...), kar številni s pridom izkoriščate. Članice in člani s plačano članarino se za najem filtrirne naprave dogovorite z enim od skrbnikov, Stanetom Možičem oz. Emilom Strlekarjem.

Pravila o uporabi filtrirne naprave >>>

Martinovo

martinovanje14Martinovo - 11. november ali god sv. Martina iz Toursa (umrl naj bi 11. novembra leta 397) je dan, na katerega se na raznolik način spominjamo svetnika, ki je po izročilu dal svoj plašč beraču, da bi lahko le ta skril svojo revščino. V mnogih državah se dan sv. Martina praznuje predvsem kot praznik vina. Ob praznovanju potekajo v vinorodnih predelih pojedine, pri katerih so najpogosteje na jedilniku gosi, race in mlinci, novo vino pa je potrebno izdatno poskusiti – seveda v veseli družbi prijateljev, družine oz. vseh, ki so nam pri delu skozi leto pomagali.

Praznik simbolično zaključuje obdobje dela na vrtu in njivi, v sadovnjaku in vinogradu. Do dneva praznovanja mora biti pridelek pobran in spravljen v shrambah ter kleteh. Od tega, koliko ga je bilo, je bilo nekdaj odvisno življenje ljudi, saj pred vrati že čaka dolga mrzla zima.

Kakorkoli že praznujemo spomin na sv. Martina, je pomembno, da ne pozabimo na globlji pomen, ki prihaja od tega skromnega dobrosrčnega moža. Ob nazdravljanju s kozarcem vina se zahvalimo za izobilje v življenju in, če se le da, naredimo kaj tudi za druge, kot je to počel sv. Martin.

Iz Društva vinogradnikov Sevnica - Boštanj vam želimo lepo praznovanje!

Obiskali smo slovensko in hrvaško Istro

Istra2019 63

V soboto, 2. novembra 2019, smo izvedli 2. letošnjo strokovno ekskurzijo, obiskali smo slovensko in hrvaško Istro. 50 udeležencev si je ogledalo Krajinski park Sečoveljske soline, vinsko kleti Kabola na Hrvaškem, oljarno Babič v Babičih in Merezige z vinsko fontano.

Kljub slabšemu vremenu smo v prijetni družbi vinogradnic in vinogradnikov ter naših gostiteljev, preživeli lep dan. Vabljeni k ogledu fotogalerije.

Fotogalerija>>>