Strokovna monografija pred izdajo

knjiga

Zaključili smo s pisanjem strokovne monografije "Ljudje in trta ob sotočju Save in Mirne" in jo oddali v tisk. Širši javnosti, predvsem pa članicam in članom društva bo na voljo konec avgusta, ko jo bomo uradno predstavili v sevniški knjižnici in v začetku septembra na svečani prireditvi na sevniškem gradu.

Delo je recenziral dr. Julij Nemanič, ki je med drugim zapisal: "Monografija Ljudje in trta ob sotočju Save in Mirne, ki mi je zaupana v pregled, me je prijetno presenetila. Krasen vzgled za ostala vinogradniška društva. Knjiga ima zgodovinsko, a tudi sociološko vrednost. Odseva ne samo ekonomsko, ampak tudi čustveno navezanost naših ljudi na trto in vino, kar je močan dejavnik pri razvoju in ohranjanju te dragocene civilizacijske dediščine. S to knjigo je dobila ne samo Dolenjska, ampak tudi Slovenija dragoceno pričevanje o življenju in navezanosti ljudi na vinsko trto. Opazen je premik v glavah od količine h kakovosti tako v vinogradih, kleteh kot v zahtevnosti pivcev (tudi zasluga delovanja društev)."

Potovanje skozi čas, ob sotočju rek Save in Mirne smo zaključili z majem 2022. Poskušali smo razgrniti razmere in prikazati okoliščine, v katerih so živeli in živijo vinogradniki in vinarji na Sevniškem. Uvodoma smo predstavili nekaj zgodovinskih dejstev, od poznega srednjega veka dalje, povzeli smo jih iz različnih virov. V nadaljevanju smo se omejili na poslanstvo, ki so ga po letu 1972 – to je v zadnjih 50 letih – udejanjali in ga še danes poosebljajo članice in člani DV Sevnica - Boštanj. V petih desetletjih se je spletlo mnogo uspešnih vinogradniških in vinarskih zgodb, prijateljstev in poznanstev. V društvu s hvaležnostjo ohranjamo spomin na pokojne članice in člane, ki so postavili trdne temelje, prispevali k udejanjanju skupnih ciljev, jasni viziji in izpolnjevanju poslanstva društva. Veseli smo razumevanja in sprejemanja našega prispevka na strani širše družbe v lokalnem prostoru, kjer Društvo vinogradnikov Sevnica - Boštanj sobiva in deluje.

knjiga

Ljudje in trta ob sotočju Save in Mirne